Tisková zpráva AOP k semináři Odborné sociální poradenství: současnost a budoucí výzvy, který proběhl v PSP v Praze dne 26. 2. 2019
V nepříznivé životní situaci se může ocitnout doslova každý z nás. Pomoci těmto lidem je cílem odborného sociálního poradenství. Jeho současnost a budoucí výzvy představili dne 26.2. 2019 zástupci poradenských organizací na semináři Odborné sociální poradenství, který uspořádala předsedkyně výboru pro sociální politiku Radka Maxová ve spolupráci s Asociací občanských poraden v Poslanecké sněmovně.
Odborné sociální poradenství je poskytováno s ohledem na potřeby jednotlivých osob v občanských, v manželských a rodinných poradnách, poradnách pro seniory, poradnách pro osoby se zdravotním postižením, poradnách pro oběti trestných činů a domácího násilí a ve speciálních lůžkových zdravotnických zařízeních hospicového typu. Zahrnuje též sociální práci s osobami, jejichž způsob života může vést ke konfliktu se společností.
„Naším cílem je představit sociální poradenství v celé jeho šíři“, říká ředitel Asociace občanských poraden Mgr. Stanislav Skalický. Sociální poradenství pomáhá celé společnosti, nejen lidem v problémech. Ve spolupráci s dalšími sociálními službami a státními orgány může přinést i významné úspory veřejných rozpočtů. „V občanských poradnách se lidem snažíme pomoci vyřešit nepříznivou situaci, ale také je učíme těmto situacím předcházet“, vysvětluje Skalický. Občanské poradny pomáhají šetřit veřejné prostředky např. v následujících oblastech: dávky na bydlení, dávek na podporu v nezaměstnanosti. Často totiž pracují s klienty a podporují je v tom, aby si udrželi své stávající – (často obecní) nájemní bydlení a také aby legálně pracovali. To napomáhá tomu, že klienti občanských poraden později nekončí v šedé ekonomice. Tito lidé pak nemusí čerpat sociální dávky vůbec nebo je využívají v menší míře.
Svou činnost na semináři představili též manželské poradny a prostor dostala i specifika poradenství pro zdravotně či duševně postižené. „Těší nás, že kromě předsedkyně sociálního výboru, paní poslankyně Radky Maxové, na semináři promluvila rovněž paní Mgr. Zuzana Jentschke Stȍcklová, náměstkyně ministryně práce a sociálních věcí.“ Podle Skalického je důležité, aby odborné sociální poradenství bylo vnímáno v kontextu dalších sociálních služeb. Za pět let MPSV dokázalo zvednout dotace pro služby odborného sociálního poradenství z 200 milionů Kč v roce 2013 na celkově 379 milionů Kč za rok 2017.
1.3.2019
Mgr. Hynek Kalvoda
předseda výboru AOP
Tel.: 777257 568
e-mail: