Skip to main content

Tisková zpráva Asociace občanských poraden: „U mladých dospělých se setkáváme s dluhy na zdravotním pojištění a poplatcích za komunální odpad, které vzniknou z neznalosti.“

O výsledcích měření finanční gramotnosti a spuštění Národního registru projektů finančního vzdělávání dnes informovali zástupci Ministerstva financí. Za neziskový sektor se briefingu zúčastnil rovněž Hynek Kalvoda z Asociace občanských poraden, který pronesl řeč v rámci projektu spotřebitelské poradenství spolufinancovaného Ministerstvem průmyslu a obchodu. Ve svém vystoupení zdůraznil, že finanční gramotnost či vzdělávání je třeba propojit s gramotností právní. 

Zejména u mladých dospělých často vznikají závazky z neznalosti, kvůli které pak dochází k nesplnění povinností. Zejména u dohod o provedení práce je třeba vědět, kdy a co platí zaměstnanec a co naopak zaměstnavatel. Problémy ale vznikají i z neznalostí důsledků sankčního vyřazení z evidence Úřadu práce, povinnosti hlášení změn na zdravotních pojišťovnách, odpovědnosti za jízdu na černo nebo neplacení poplatků za svoz odpadu. Součástí finančního vzdělávání by proto mělo být i rozšiřování povědomí o existenci poraden, na které se klienti mohou obrátit v případě potřeby.

„S určitou negramotností, tentokrát čtenářskou, souvisí uzavírání smluv.  Ať už se jedná o úvěrové nebo s mobilním operátorem, mladí dospělí často netuší nebo je ani nezajímá, co vlastně podepsali, upozornil Kalvoda. Ze zkušeností občanských poraden rovněž vyplývá, značná laxnost nebankovních úvěrových společností při prověřování úvěruschopnosti žadatele. Většina poskytovatelů si ověří pouze příjmy dlužníka, nikoliv však jeho reálné výdaje, a zda žadatel není veden v centrální evidenci exekucí nebo v registru dlužníků. 

Z našeho pohledu je to zcela nedostatečné“, uvedl Kalvoda s tím, že u žadatelů o spotřebitelský úvěr, by mělo být překážkou pobírání nepojistných sociálních dávek (vyjma příspěvku pro osoby se zdravotním postižením). V ostatních případech by bylo posuzováno, zda příjem žadatele a společně posuzovaných osob přesahuje například  2,5 násobek životního minima, které je dnes 3860,- Kč pro jednotlivce. „V praxi se setkáváme s tím, že klienti, kteří si berou tyto "mikroúvěry" mají často jako jediný příjem pouze sociální dávky. Nelze se pak divit, že nejsou schopni úvěr splácet“, uzavřel Kalvoda svoje vystoupení na Ministerstvu financí. 

26. června 2020

 

Kontakt:
Hynek Kalvoda

tel. 777 257 568

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Projekt „spotřebitelské poradenství“ byl spolufinancován v rámci dotačního programu 1 Poskytování spotřebitelských poradenských a informačních služeb široké spotřebitelské veřejnosti s důrazem na seniory a další zvlášť zranitelné spotřebitele, prezentace zkušeností a dosažených výsledků v oblasti poradenství (s výjimkou dluhové problematiky), poskytnutý Ministerstvem Průmyslu a Obchodu ČR.

Č. j.: MPO 23505/2020