Tisková zpráva AOP: Invalidní důchodce, život na ubytovně a na krku tři exekuce. Tak vypadá běžný profil klienta občanských poraden.
Svobodný a bezdětný muž ve věku 30 let, žije na ubytovně, má přiznaný invalidní důchod 2. stupně, příjem z pracovního poměru na úklidové práce a k tomu pobírá příspěvek na mobilitu. Celkový příjem je tedy necelých 16 000 Kč. U tří věřitelů má 4 exekučně vymáhané závazky. Dluhy vznikly v roce 2018, v době, kdy měl pouze invalidní důchod a nemohl uhradit dluh za telefonní služby. Na neuhrazené půjčky si nabral další a vlivem soudního a exekučního řízení a nákladů s nimi souvisejících narostly dluhy až do výše 150 000 Kč.
Toto je jeden z mnoha příběhů lidí v dluhové pasti, kteří se obracejí na občanské poradny. Poradce v takovém případě důkladně zmapuje klientovu situaci a navrhne mu nejlepší možné řešení. V daném případě se jednalo o doporučení ke vstupu do oddlužení spojené s předběžným výpočtem nezabavitelné částky, která klientovi zůstane. Klient se pak sám rozhodne, zda je schopen z ní plánovanou dobu, obvykle pěti let, vyžít a zda chce proces oddlužení podstoupit.
„V kladném případě v poradně klientovi pomůžeme sepsat a podat návrh na povolení oddlužení podle varianty, která odpovídá dlužníkově situaci.“, popisuje Hynek Kalvoda, předseda výboru Asociace občanských poraden, a dodává: „V ideálním případě činnost poradny ve prospěch klienta končí, když soud oddlužení schválí“. V poslední době tomu tak ale stále častěji není, a to kvůli rychle se zvyšujícím nákladům na bydlení, energií i základních potravin.“
Když nezabavitelná částka na živobytí přestane stačit, jako tomu bylo i ve shora uvedeném případě, poradny poradí klientům s žádostí o některou ze sociálních dávek, případně mu pomohou vyplnit a podat žádost. Současně mu pomohou s podáním návrhu insolvenčnímu soudu o snížení splátky. Jak ale upozorňuje Kalvoda, tempo zdražování životních nákladů je dnes mnohem rychlejší než postupné zvyšování částky životního minima, normativních nákladů na bydlení nebo rozhodování soudů.
Dlužníci, kteří se chtějí poctivě a podle zákona vypořádat s dluhy, dostat se z dluhové pasti a zařadit do normálního života, tak narážejí na další nečekanou překážku. I to je důvod, proč osobní bankrot potřebuje změnu. Jednou z nich může být zkrácení oddlužení pro všechny zájemce na tři roky, jak nyní navrhuje Ministerstvo spravedlnosti. „Novelu jednoznačně podporujeme, protože pomůže nízkopříjmové lidi udržet v oddlužení,“ uzavírá Kalvoda.
Asociace občanských poraden sdružuje 34 členských občanských poraden, které celkově působí v 85 městech a městských částech třinácti krajů ČR.
25.11.2022
Kontakt:
Hynek Kalvoda
Asociace občanských poraden, z.s.
Sabinova 3
130 00 Praha
Tel. 777 257 568
e-mail: