Skip to main content

Tisková zpráva Asociace občanských poraden: V zákoníku práce je třeba zaručit anonymitu podavatelům stížností, ne rozvázat zaměstnavatelům ruce při propouštění

V souvislosti s novelou zákoníku práce se opakovaně vrací na stůl téma výpovědí bez udání důvodu. Zaměstnanci by v takovém případě měli dostat šestiměsíční až osmiměsíční odstupné. V praxi má tato možnost rozpohybovat pracovní trh. Podle Národní ekonomické rady vlády, která výpověď bez udání důvodu zmínila jako jedno z prorůstových opatření, by toto opatření umožnilo reagovat na nízkou nezaměstnanost v kombinaci s nedostatkem kvalifikované pracovní síly.

Zkušenosti poradců z občanských poraden s výpovědí bez udání důvodu jsou ale dosti odlišné. Už dnes se totiž v poradnách setkávají s tím, že zaměstnavatelé propustí zaměstnance ze  smyšlených, zástupných důvodů, ve skutečnosti tedy bez udání důvodu. Přirozeně se to však netýká kvalifikované a na trhu práce vysoce poptávané pracovní síly, ale lidí sociálně znevýhodněných, těhotných žen, lidí v předdůchodovém věku a podobně.

Dnes je takový postup nelegální a lze se proti němu, i když s obtížemi, bránit. V případě jeho legalizace lze očekávat, že by podobných případů přibylo.  Tvrzení o rozhýbání trhu práce je spíše zbožným přáním či falešnou iluzí. Ve skutečnosti by stoupl počet nezaměstnaných, přibylo by obtížně zaměstnavatelných lidí a tím také lidí na sociálních dávkách.

Z monitoringu problémů řešených občanskými poradnami v oblasti pracovního práva opakovaně vyplývá potřeba změn zákoníku práce, které vládní novela bohužel neřeší. V praxi dochází k častému uzavírání smluv na dobu určitou, aniž by se jakkoli měnila náplň práce. Pokud se chce zaměstnanec bránit a podá podnět na Státní úřad inspektorát práce, zaměstnavatel se dozví, kdo ho podal. Zaměstnanci si raději nechají leccos líbit, protože se bojí, že by mohli přijít o práci.

Mezi další z řady problémů, na které poradny upozorňují, patří praxe Úřadu práce ukončit evidenci, pokud se uchazeč o práci nedostaví na jednu schůzku. Důvodů, proč se tak stalo, přitom může být více, a ne vždy je uchazeč na vině. Přesto však přijde o podporu. Podle Hynka Kalvody, předsedy výboru Asociace občanských poraden, by bylo vhodné stanovit, že důvodem pro vyřazení z evidence je opakované a nikoli jednorázové porušení povinností uchazeče.

„Problém, který v poradnách řešíme skutečně velmi často, je rozvázání pracovního poměru ze zdravotních důvodů,“ upozorňuje na další problematiku Kalvoda. Klienti jsou propouštěni bez odstupného, jelikož je jejich onemocnění klasifikováno jako „obecné onemocnění“ nikoliv jako „nemoc z povolání“. Tato klasifikace je mnohdy více než sporná. „Těmto klientům proto poradci sepisují napadení lékařského posudku. Zákon jim však nijak nápomocen není,“ uzavírá Kalvoda.

26. září 2024

Kontakt:
Hynek Kalvoda
Předseda výboru Asociace občanských poraden, z.s.
Sabinova 3
130 00 Praha 3
Tel. 777 257 568
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

03

 

Tisková zpráva Je vydána v rámci projektu „Asociace občanských poraden a zpřístupnění jejich služeb dalším partnerským organizacím v neziskovém sektoru“  podpořeného Úřadem vlády České republiky z dotačního programu Podpora celostátních mezioborových sítí nestátních neziskových organizací 2024