
Asociace občanských poraden
Asociace občanských poraden je nástupnickou organizací Sdružení pro vybudování sítě občanských poraden, které bylo založené v roce 1997. Nyní AOP sdružuje 35 občanských poraden, jejich detašovaných pracovišť a kontaktních míst, celkem v 90 místech ČR, které ročně zodpoví přes 71 tisíc dotazů v 18 oblastech.
Občanské poradny nenahrazují služby advokátní kanceláře. Poradci jsou sociální pracovníci, nikoliv právníci. Informují o právní úpravě, ale nepodávají právní výklady. OP jsou poskytovatelem odborného sociálního poradenství podle zákona o sociálních službách č. 108/2006 Sb. Cílem OP je informovat občany o jejich právech a povinnostech, pomáhat jim zorientovat se v obtížných životních situacích a poskytovat podporu při jejich řešení.
Aktuality
Nově otevřené pozice v Oblastní charitě Polička
Oblastní charita Polička hledá do svého týmu:
- Sociální pracovník pro TVIDDO (tým včasné intervence pro děti s duševními obtížemi)
Detailní informace o pozici: https://policka.charita.cz/kdo-jsme/volna-mista/socialni- praocvnik-tviddo/ - Rodinný poradce pro TVIDDO
Detailní informace o pozici: https://policka.charita.cz/kdo-jsme/volna-mista/rodinny- poradce-tviddo/ - Psycholog/psycholožka pro TVIDDO
Detailní informace o pozici: https://policka.charita.cz/kdo-jsme/volna-mista/ psycholog-psycholozka-tviddo/
Přísnost na chudší lidi jako řešení sociálních problémů nefunguje
Kdo nepracuje, ať nejí. Tohle staré biblické přísloví, mimochodem velmi oblíbené v dobách komunismu, je znovu citováno v souvislosti s reformou sociálních dávek, kterou již poslanci poslali do Senátu. Avizované zpřísnění výplaty sociálních dávek tak zapadá do toho, jak lidé sociální dávky a hlavně jejich „pobírače“ často vnímají. Jako nepracovité lidi a lidi, kteří se práce štítí. Máme přece nízkou nezaměstnanost, takže by práci snadno našli. Je to pohled logický, v drtivé většině případů však nesprávný.
Tisková zpráva z 11.6.2024: Stále více klientů občanských poraden řeší problémy s bydlením
Klienti se na nás obraceli nejčastěji ohledně podmínek sjednání nájmu, kdy pronajímatelé požadují vysoké kauce na nájem a zálohy na energie předem, což je značná vstupní bariéra při získání nájemního bydlení. Při přechodu do nového nájmu zadržují pronajímatelé kauci, kterou vrací později než po skončení nájmu. Tím se klienti dostávají do finanční tísně a málokdy jim pomůže Úřad práce v rámci dávek mimořádné okamžité pomoci. S klienty následně hledáme možnosti, jak získat finanční prostředky jinak než prostřednictvím půjčky u nebankovní společnosti.
Odborné poradenství zdarma
Pravidelně školení poradci
Anonymita a diskrétnost
Mapa poraden
Podporují nás
Online poradenství pro seniory
Nejste na to sami - kontaktujte nás přes kontaktní formulář
Poradenství je poskytováno v rámci projektu s názvem „Vzdělávací a právní aktivity na zvýšení ochrany lidských práv seniorů“, který realizuje Asociace občanských poraden za podpory Ministerstva práce a sociálních věcí ČR z dotačního programu „Podpora veřejně účelných aktivit seniorských a proseniorských organizací s celostátní působností“. Zadáním dotazu klient souhlasí se zapojením do uvedeného projektu a zároveň čestně prohlašuje, že je ve věku 55 let a více.
